České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

České feráty

Jednou z vyhledávaných aktivit v horách a na skálách jsou zajištěné cesty. I u nás již je vžitý z italštiny převzatý název feráta („via ferrata“), známé je také německé označení „Klettersteig“. Za zajištěnými cestami se vyjíždělo a vyjíždí nejvíce do sousedního Rakouska, a pak také do Slovinska, do Dolomit nebo jinam do Itálie a do Západních Alp. Od konce 90. let u nás existuje několik klubů a sdružení zaměřených pouze na feráty. Jsou to milovníci ferát, kteří si předsevzali, že přelezou co nejvíce zajištěných cest v Alpách. Dnes se uvádí, že v Alpách je okolo 1000 těchto cest. Mnozí jednotlivci, členové těchto klubů, zvládli přelézt již více než 600 ferát různých stupňů obtížností.  

Na stránkách časopisu lidé&HORY v roce 2019 jsme vám přinesli seriál České feráty, které popisují nejznámnější zajištěné cesty v České republice.

Nejvíce zajištěných cest v Česku postavil Karel Bělina, zkušený lezec a bezesporu český lezecký rekordman v počtu prvovýstupů po českých skalních terénech – má jich za sebou již téměř pět tisíc. Zkušenosti se stavbou ferát získával v letech 2009–2010 mimo jiné v Rakousku v oblasti Lienzer Dolomiten (Lienzské Dolomity).

K českým ferátám budeme postupně přidávat informace o dalších zajištěných cestách, které i u nás doma rostou jako houby po dešti.

Součástí těchto informací budou postupně i metodické materiály a příručky, jejichž autoři budou přední specialisté a odborníci na zajištěné cesty především z řad rakouského Alpenvereinu.


Vzdušný most na konci feraty na Pastýřské stěně, foto Karel Bělina

 

Historie zajištěných cest
Pastýřská stěna
Vrabinec
Slánská hora
Feráty pod Holoměří
Poustevna
Lužická spojka - Vaňov
Srbská Kamenice - Kavárnička


Karel Bělina na Slánské hoře