České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Adam Ondra: skvělé přelezy v Kanadě a výhra v soutěži Arco Rock Legends

Adam Ondra má za sebou úspěšný červencový lezecký trip do kanadského Canmore. Podařil se mu zde parádní prvovýstup cesty Disbelief (9b) a poslední den ještě přidal další novou linii za 9a+. Jeho cílem byl i projekt Fight Club  (9b), který vytvořil a přelezl německý lezec Alex Megos. V této cestě bylo často vlhko a Adamovi se po několika pokusech přelez nepovedl. Určitě má tím pádem motivaci se sem vrátit – navíc, když na Instagramu prohlásil, že tato cesta půjde nejspíše i prodloužit na 9b+. 


Adam v projektu 9a+ v Kanadě

Z Kanady zamířil Adam do italského Arca, kde se nejprve zúčastnil závodu SP v lezení na obtížnost, v němž skončil (bez větších příprav na závodní lezení) na skvělém 4. místě. Na zdejším festivalu Rock Master navíc zabodoval v soutěži Arco Rock Legends, která je svého druhu nejprestižnější na poli sportovního lezení. Adam Ondra byl nominován na cenu Wild Country Rock Award za nejlepší výkony na skále za rok 2017. Adam ji na základě odborné poroty získal – zasloužil si ji zcela jednoznačně – stačí jmenovat jeho první 9c na světě, prvovýstupy za 9b a první přelez cesty 9a+ stylem flash. Tuto cenu získal již po páté. Gratulujeme! Jednou získal i cenu La Sportiva Competition Award, která hodnotí výkony v uplynulé závodní sezóně. Letos si tuto cenu přivezl z Arca vítěz mistrovství Evropy a celého loňského v SP v lezení na obtížnost Francouz Romain Desgranges.


Finalisté soutěže Arco Rock Legends - zleva: Reza Alipour Shenazandifard, Romain Desgranges, Janja Garnbret, Adam Ondra, Angela Eiter a Alexander Megos

 

Více o soutěži Arco Rock Legends:

Cenu za celoživotní přínos si převezal legendární Reinhold Messner. Na cenu Wild Country Rock Award za nejlepší výkony na skále za rok 2017 byli nominováni: Rakušanka Angela Eiter (mimo jiné za první ženský volný přelez obtížnosti 9b), Němec Alexander Megos (za první opakování několika cest za 9a+, prvovýstup cesty Perfecto Mundo 9b+) a Adam Ondra (za první 9c na světě, prvovýstupy za 9b a první přelez cesty 9a+ stylem flash).

Na cenu La Sportiva Competition Award, která hodnotí výkony v závodní sezóně 2017, se mezi tři nejlepší probojovali: loni oceněná a v uplynulé sezóně opět suverénní Slovinka Janja Garnbret (1. místo v SP v lezení na obtížnost a 2. místo v SP v boulderingu), Francouz Romain Desgranges (1. místo v SP v lezení na obtížnost, 1. místo na ME) a Íránec Reza Alipour Shenazandifard (nový rekord v rychlolezení: 5.60 sec. / 15 m stěna).

Arco Rock Legends – přehled oceněných:

Salewa Rock Award: Josune Bereziartu (2006), Patxi Usobiaga (2007), Adam Ondra (2008), Chris Sharma (2009), Adam Ondra (2010), Adam Ondra (2011), Sasha DiGiulian (2012), Adam Ondra (2013), Muriel Sarkany (2014), Alexander Megos (2015), Daniel Andrada (2016), Margo Hayes (2017)

La Sportiva Competition Award – přehled oceněných:

Angela Eiter (2006), David Lama (2007), Maja Vidmar (2008), Kilian Fischhuber (2009), Akiyo Noguchi (2010), Ramon Julien Puigblanque (2011), Anna Stöhr (2012), Mina Markovič (2013), Urko Carmona Barandiaran (2014), Adam Ondra (2015), Mina Markovič (2016), Janja Garnbret (2017)

Porotu tvoří několik odborných lezeckých médií, mezi nimi i česká Montana: Bergauf (AUT), Montana (CZE), Desnivel (ESP), Klettern (GER), Panorama (GER), UP Climbing (ITA), Montagne 360° (ITA), Meridiani Montagne (ITA), Gazzetta dello Sport - PlayAlpinismo (ITA), Il Manifesto - In Movimento (ITA), Gory (POL), Risk (RUS)

 

více na: www.rockmasterfestival.com