České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Lidé&Hory

Seethalerhütte
Sekce Alpenverein Austria se aktivně zasazuje o zachování horských chat a chodníků. Plně se hlásí k odpovědnosti za provoz a údržbu svých 20 chat v alpských oblastech. Podstatné je, že chaty jsou provozovány v souladu s kritérii deklarovanými v Pečeti kva
Mallory
8. června 2024 se před zaplněným sálem v ÚSTAVU ENGINEER’S v indické Kalkatě uskutečnil vzpomínkový večer, na kterém se široce debatovalo o výstupu George Malloryho a Andrew Erwineho na Mt. Everest před 100 lety.
Karnské Alpy
Karnské Alpy – hřebenová cesta a Skialpové túry na chatě a v okolí chaty Simonyhütte nově k dispozici nejen pro členy Alpenvereinu
lide a hory
Třetí číslo letošního ročníku časopisu lidé&HORY vychází v týdnu od 24. června 2024. K nosným článkům čísla patří: rozhovor s Billy Bierling – správkyní Himálajské databáze výstupů; 3. díl seriálu o československých a českých expedicích do Himálaje; 2. čá
Kami Rita
Nepálský horolezec a horský vůdce Kami Rita Sherpa překonal svůj vlastní rekord v počtu výstupů na nejvyšší horu světa. 12. května v 7:25 stanul na vrcholu Mount Everestu již po devětadvacáté.
Grande Fourche
V neděli 12. května 2024 uskutečnila britská alpinistka Fay Manners a Francouz Benjamin Ramos na Grande Fourche v alpském stylu to, co je ve skialpinismu považováno za novou lyžařskou linii. 3610 m vysoký vrchol Grande Fourche se nachází na švýcarsko-fran
Alex Honold
Koncem května 2024 přelezl Alex Honnold sólo více než 900 metrů vysokou JZ stěnu El Capitana v Yosemitském údolí po cestě Salathé za neuvěřitelných 11 hodin a 18 minut. Byl téměř dvakrát rychlejší než předchozí rekordman Brant Hysell. Brant Hysell přelezl
Trango Tower
Trojici skialpinistů, dvě ženy Chantel Astorga (USA), Christina Lustenberger (Kanada), a jeden muž Jim Morrison (USA), se 9. května 2024 podařil první lyžařský sjezd z věže Great Trango Tower v pakistánském masivu Trango.
Monte Sarmiento
Tříčlenná chilská expedice ve složení Hernán Rodríguez, Cristobal Señoret a Nicolas Secul Ojeda úspěšně zvládla výstup na západní vrchol Monte Sarmiento (2246 m), který se nachází v národním parku Albergo de Agostini na Ohňové zemi.
Cerro Torre
Tři Francouzky Maud Vanpoulle, Fanny Dirt a Lise Billon si splnily svůj sen a vylezly na Cerro Torre po jihovýchodním hřebenu.
V pondělí 13. května 2024 se v Základní škole a v Informačním centru v Dolních Břežanech u Prahy uskuteční vernisáž slovinských výstav projektu Kulturní dědictví UNESCO 2024.
Dachstein
Výroční zpráva rakouského Alpenvereinu o stavu ledovců, která byla zveřejněna v 5. dubna 2024 v Salcburku, potvrzuje trend posledních let: Ledovce ubývají
lide a hory
Druhé číslo letošního ročníku časopisu lidé&HORY vychází v týdnu od 15. dubna 2024.
Pasterze
Některé myšlenky a teze z rozsáhlé programové studie a vize rakouského Alpenvereinu
Luka Lindič
Slovinští lezci mají k Patagonií silné vazby a do jejich bohaté lezecké historie nyní přibyla zajímavá nová kapitola díky nové linii v jižní stěně Aguja Poincenot.
Úspěch Sebastiana Pellettiho
Australský horský vůdce Sebastian Pelletti a výtečný chilský lezec Hernan Rodriguez uskutečnili ve dnech 24. a 25. února 2024 ve východní stěně La Espada v masivu Torres del Paine v Patagonii prvovýstup po nové linii „Arma de doble filo“.
vrtulník
V sobotu 16. března 2024 se při záchranné akci v oblasti Monte Rosa z neznámých důvodů nedaleko chaty Capanna Margherita zřítil ve výšce přes 4550 metrů vrtulník.
Hamor
Říká se, že staří rockeři nikdy neumírají a zkušení alpinisté nikdy nepřestanou hledat těžké cesty. Peter Hamor ze Slovenska se opět připojil k páru Nives Meroi (IT) a Romano Benet (SLO), aby se ve trojici pokusili vystoupit dosud neprostoupenou jižní stě
Velikonoce
Redakce časopisu lidé&HORY přeje všem svým čtenářům klidné prožiti velikonočních svátků
Chata Britannia
Po absolutně rekordním roce 2022 zaznamenaly chaty švýcarského alpského klubu (SAC) i v loňském roce více než 370 000 přenocování
Brněnská premiéra
V pátek 26. února 2024 od 19.00 hod. proběhl v prostorách Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzitě v Brně česko-slovinský kulturní program
lah
První číslo letošního ročníku časopisu lidé&HORY vychází v týdnu od 19. února 2024. V programově bohatém obsahu najdete několik významných informací a článků.
Torres del Paine
V lezecké komunitě na celém světě nyní rezonuje ohlášený pokus čtveřice předních světových lezců o první volné přelezení cesty Riders on the Storm na centrální věž Torres del Paine v Patagonii.
Benjamin Védrines
Dva francouzští profesionální alpinisté Benjamin Védrines a Léo Billon vylezli na konci ledna 2024 ve třech dnech tři alpské severní stěny a to Petit Dru, Les Droites a Grandes Jorasses.
Monte Agner
Ve dnech 27. až 29. prosince 2023 uskutečnila trojice výtečných lezců Simon Gietl, Lukas Hinterberger a Michael Wohlleben první zimní přelez cesty „Ultima perla“ v severní stěně Mt. Agner v údolí Valle di San Lucano v Dolomitech.
Alex Megos
ne 6.10.2023 přelezl Alexander Megos 10 cest obtížnosti od 8b do 8c za 10 hodin v bavorské lezecké oblasti Frankenjura.
Jezersko
K rozvoji malebné slovinské obce Jezersko přispěli významnou měrou i naši pradědové – členové Českého odboru Slovinského planiského družstva se sídlem v Praze.
Film Češka koča
V pátek 16. února 2024 se v Brně uskuteční brněnská premiéru filmu Češka koča - Česko-slovinská vzájemnost a alpinismus
Karničar
25. listopadu 2023 se v Jezersku, krásné vesnici pod hřebeny Kamnických a Savinjských Alp, sešla početná rodina Karničarů na mimořádném vzpomínkovém setkání.
Tim Miller a Paul Ramsden ze Spojeného království otevřeli novou cestu na šestitisícovce v západním Nepálu

Stránky