České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Lidé&Hory

Finský horolezec Juho Knuuttila si připsal za poslední měsíc hned tři prvovýstupy na severu Norska.
Italsko - belgická troojice zvládla prostoupit novou cestu na vrchol Aguja Mermoz.
Kromě výstupů, jež byly oceněny cenou Zlatý cepín zveřejňuje komise vždy několik desítek dalších významných výstupů, které sice nezískaly hlavní cenu, avšak z nějakého důvodu si zaslouží pozornost.
Kanadští horolezci jako první prostoupili severovýchodní stěnu nepálské šestitisícovky Kang Kharpo.
Francouzský alpinista Benjamin Vendrines podnikl dlouhý a velmi hodnotný přechod v domácím pohoří.
Baskický horolezec Alex Txikon společně se skupinou nepálských horolezců podruhé v historii zdolali osmitisícovou Manaslu v zimě.
Prestižní server Explorersweb vyhlásil tradičně koncem roku anketu, kde ocenil deset nejlepších expedic uplynulého roku. Mezi desítku zmíněných výprav se dostalo i několik horolezeckých expedic.
PF2023
Vážení zákazníci, přátelé, všem vám přejeme krásné a klidné prožití svátků Vánočních a do nového roku předeme optimismus, sílu a zdraví!
lah
V týdnu od 19. prosince 2022 je distribuováno č.6 časopisu lidé&HORY ročník 2022.
Festival alpinismu
Na festivalových stránkách je k dispozici detailní program jednotlivých festivalových dnů
Tasio Martin a Marc Toralles zvládla náročný prvovýstup v indické části Himálaje.
Italský horolezec Janluca Kostner zaznamenal první sólový výstup obtížné cesty na dolomitské Civettě.
Italská trojice zvládla prostoupit novou cestu v italské Brentě.
lideahory.cz
Od 10. listopadu 2022 je distribuováno festivalové č.5 časopisu lidé&HORY ročník 2022. Oproti ostatním číslům letošního ročníku je toto číslo rozšířeno o 8 stran
Britský horolezec James Price se pokusil přejít část vysokého hřebene Batura v Karákóramu. Přidal i dva prvovýstupy na nižší vrcholy.
Francouzský horolezec Colin Haley zvládl první zimní sólo výstup na Fitz Roy v Patagonii.
Němec Alex Megos si připsal přelez další linie 9b ve slavné katalánské oblasti Margalef.
Francouzsko-švýcarská dvojice Solène Amororos a Katherine Choong si připsala první čistě ženský přelez legendární vícedélkové cesty Ali Baba.
Jihotyrolská dvojice zvládla při své cestě vytvořit novou cestu na Malém Asanu, kterou poté dokázali i doplnit volným výstupem téže cesty.
Vynikající italská lezkyně Claudia Ghisolfi, sestra slavnějšího Stefana, zvládla jako teprve druhá Italka v historii přelez cesty obtížnosti 9a.
Ve francouzském Brianconu budou 18. - 20. listopadu předány ceny Zlatý cepín (Piolet d'Or) za rok 2021. Dva týmy si převezmou hlavní cenu, jeden zvláštní cenu poroty a udělena bude také cena za celoživotní přínos.
Letošní letní horolezecká sezóna sice byla ovlivněna mohutnými povodněmi a přívalovými dešti, ani tak ale nebyla nouze o kvalitní horolezecké výstupy.
Trojice předních lezkyň ze Švédska a Spojených států amerických přelezla ve Španělsku nejtěžší ženskou bigwallovou cestu v historii.
Součástí horolezecko-geologické expedice do Grónska byl i slavný lezec Alex Honnold, který zde vytvořil dvě nové bigwallové cesty.
Japonští alpinisté Kazuya Hiraide a Kenro Nakajima si připsali hodnotný prvovýstup na Karun Koh v Pákistánu.
Italský sportovní lezec Stefano Ghisolfi dokázal jako první zopakovat cestu Adama Ondry Move Hard v norském Flatangeru.
Podzimní výstupy v Nepálu a Indii mohou přinést velmi zajímavé prvovýstupy. Dokonce i jednu novou cestu na osmitisícovce Manaslu.
Finále světového poháru v lezení na obtížnost a lezení na rychlost se uskutečnilo koncem září v Jakartě. Další výhru slavila Janja Garnbret, také české ženy si připsaly solidní výsledky.
Festival alpinismu
Letošní ročník Mezinárodního festivalu alpinismu se uskuteční ve Slovanském domě v centru Prahy v termínu 25. - 27. 11. 2022
Švýcarský horolezec Roger Schäli zvládl prvovýstup na Roda Val della Neve ve východní části švýcarských Alp.

Stránky