České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Lidé&Hory

Dachstein
Výroční zpráva rakouského Alpenvereinu o stavu ledovců, která byla zveřejněna v 5. dubna 2024 v Salcburku, potvrzuje trend posledních let: Ledovce ubývají
lide a hory
Druhé číslo letošního ročníku časopisu lidé&HORY vychází v týdnu od 15. dubna 2024.
Pasterze
Některé myšlenky a teze z rozsáhlé programové studie a vize rakouského Alpenvereinu
Luka Lindič
Slovinští lezci mají k Patagonií silné vazby a do jejich bohaté lezecké historie nyní přibyla zajímavá nová kapitola díky nové linii v jižní stěně Aguja Poincenot.
Úspěch Sebastiana Pellettiho
Australský horský vůdce Sebastian Pelletti a výtečný chilský lezec Hernan Rodriguez uskutečnili ve dnech 24. a 25. února 2024 ve východní stěně La Espada v masivu Torres del Paine v Patagonii prvovýstup po nové linii „Arma de doble filo“.
vrtulník
V sobotu 16. března 2024 se při záchranné akci v oblasti Monte Rosa z neznámých důvodů nedaleko chaty Capanna Margherita zřítil ve výšce přes 4550 metrů vrtulník.
Hamor
Říká se, že staří rockeři nikdy neumírají a zkušení alpinisté nikdy nepřestanou hledat těžké cesty. Peter Hamor ze Slovenska se opět připojil k páru Nives Meroi (IT) a Romano Benet (SLO), aby se ve trojici pokusili vystoupit dosud neprostoupenou jižní stě
Velikonoce
Redakce časopisu lidé&HORY přeje všem svým čtenářům klidné prožiti velikonočních svátků
Chata Britannia
Po absolutně rekordním roce 2022 zaznamenaly chaty švýcarského alpského klubu (SAC) i v loňském roce více než 370 000 přenocování
Brněnská premiéra
V pátek 26. února 2024 od 19.00 hod. proběhl v prostorách Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzitě v Brně česko-slovinský kulturní program
lah
První číslo letošního ročníku časopisu lidé&HORY vychází v týdnu od 19. února 2024. V programově bohatém obsahu najdete několik významných informací a článků.
Torres del Paine
V lezecké komunitě na celém světě nyní rezonuje ohlášený pokus čtveřice předních světových lezců o první volné přelezení cesty Riders on the Storm na centrální věž Torres del Paine v Patagonii.
Benjamin Védrines
Dva francouzští profesionální alpinisté Benjamin Védrines a Léo Billon vylezli na konci ledna 2024 ve třech dnech tři alpské severní stěny a to Petit Dru, Les Droites a Grandes Jorasses.
Monte Agner
Ve dnech 27. až 29. prosince 2023 uskutečnila trojice výtečných lezců Simon Gietl, Lukas Hinterberger a Michael Wohlleben první zimní přelez cesty „Ultima perla“ v severní stěně Mt. Agner v údolí Valle di San Lucano v Dolomitech.
Alex Megos
ne 6.10.2023 přelezl Alexander Megos 10 cest obtížnosti od 8b do 8c za 10 hodin v bavorské lezecké oblasti Frankenjura.
Jezersko
K rozvoji malebné slovinské obce Jezersko přispěli významnou měrou i naši pradědové – členové Českého odboru Slovinského planiského družstva se sídlem v Praze.
Film Češka koča
V pátek 16. února 2024 se v Brně uskuteční brněnská premiéru filmu Češka koča - Česko-slovinská vzájemnost a alpinismus
Karničar
25. listopadu 2023 se v Jezersku, krásné vesnici pod hřebeny Kamnických a Savinjských Alp, sešla početná rodina Karničarů na mimořádném vzpomínkovém setkání.
Tim Miller a Paul Ramsden ze Spojeného království otevřeli novou cestu na šestitisícovce v západním Nepálu
Americko-ekvádorská dvojice vytvořila letos na podzim v Nepálu hned dvě nové cesty.
Marek Disman a Jakub Vlček přidali na podzim v Nepálu další český prvovýstup, tentokrát na šestitisícovku Tengi Ragi Tau.
Britsko-Polská expedice provedla historicky první výstup na pětitisícovku v indickém Sikkimu
Radoslav Groh a Zdeněk Hák zvládli prvovýstup na obtížnou nepálskou šestitisícovku Cholatse.
Americká trojice jako první v historii prostoupila alpským stylem severní stěnu Jannu.
Nedávno došlo k udělení Zlatých cepínů za nejlepší výstupy roku 2022. Hlavní ocenění obdržely tří týmy za výstupy v Peru, Nepálu a Pákistánu.
lah
Poslední číslo letošního ročníku časopisu lidé&HORY vychází v týdnu od 11. prosince 2023.
Finský horolezec Juho Knuuttila uspěl ve velké norské stěně.
Česká expedice se pokusila znovu vstoupit na pákistánskou sedmitisícovku Muchu Chhish.Přestože byl úspěch blízko, hora i tentokrát náporu odolala.
Rusové se v létě pokusili o novou cestu na téměř osmitisícový Gašerbrum IV. Přestože byli blízko úspěchu, kousek od vrcholu se stala vážná nehoda, která vedla ke smrti Dmitrije Golovčenka. Nilov sotva dokázal sestoupit.
Americká skupina prožila velmi úspěšnou výpravu do Grónska, kde si připsala hned několik prvovýstupů.

Stránky