České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Tom Ballard a Daniele Nardi se z Nanga Parbatu s vysokou pravděpodobností nevrátí

Bohužel pátrání po dvojici Tom Ballard a Daniele Nardi na Nanga Parbatu (8125 m) zatím nepřineslo žádné pozitivní zprávy. Dvojice s nejvyšší pravděpodobností rozšíří počet obětí této pákistánské osmitisícovky. Loni se ze zimní expedice na Nanga Parbat nevrátil polský horolezec Tomek Mackiewicz, jeho spolulezkyni Francouzku Elisabeth Revol zachránili horolezci z paralelně probíhající expedice na K2. Stejně tak je tomu i nyní - španělé se z K2 vydali na pomoc. Zatím v cestě nenašli žádné stopy po Ballardovi a Nardim.

AKTUÁLNĚ 5. 3.: Vrtulník vysadil skupinu horolezců (Alex Txikon, Ignacio De Zuloaga, Felix Criado, Josep Sanchis a Rahmat Ullah Baig) přímo na cestu mezi C1 a C2. Kvůli nedostatku času a lavinovému riziku se jim ale nepodařilo dostat se do C3. Nicméně podařilo se jimudělat detailní průzkum dronem, který dokázali dostat až do výšky 6500 m. Nenašli žádné stopy.


Nanga Parbat (8125 m)

Pohledem alpinistických legend

Simone Moro, který mimo mnoha jiných úspěchů byl se spolulezci prvním horolezcem na vrcholu Nanga Parbatu v zimním období, mluví o Ballardem a Nradim zvolené cestě přes Mummeryho žebro jako o "sebevražedné". Objektivní nebezpečí cesty, zejména v podobě lavin, je prý velmi dobře známé a výběru této cesty z důvodu, že je obtížnější než normálka, příliš nerozumí. Doslova řekl: "Cesta přes Mummeryho žebro je krásná historická linie, ale její lezení je sebevražda. Je mi moc líto, jaký osud Toma a Daniho postihl, ale upřímně, dalo se očekávat, že se něco takového může stát."

Reinhold Messner se domnívá, že byli strženi lavinou. Pokud ne, pak tu je prý určitá šance, že přežijí, ale záleží na vybavení a hlavně zásobách plynu nutného k roztávání sněhu. Nicméně s každým dnem se tato šance blíží nule.

 


Vizuální pátrání ze základního tábora Toma Ballarda a Daniele Nardiho pod Nanga Parbatem

 

Více o expedici a starší zprávy:

AKTUÁLNĚ 3. 3.: Ze zimní expedice na K2 se na pomoc vydali španělští horolezci Alex Txikon, Felix Criado, doktor Josep Sanchis a pilot dronu Bruno Barrilero. V neděli 3. března 2019 je pod Nanga Parbat přepravila helikoptéra pákistánské armády. Přátelé Daniele Nardiho mezitím založili sbírku na financování záchranných akcí (odhadované náklady jsou 50 000 USD / den).   

AKTUÁLNĚ 28. 2.: Posádka helikoptéry prohledávající Diamísrskou stěnu Nanga Parbatu objevila zbytky stanu v C3, nad nímž se ve výšce 6300 m dvojice naposledy ohlásila. V blízkosti byly identifikovány také stopy po pádu laviny.

Britsko-italská dvojice Tom Ballard a Daniele Nardi se na zimním Nanga Parbatu (8125 m) nevzdala a rozhodla se pokračovat v expedici i poté, co tým na konci ledna opustil domácí alpinista Karim Hayat. Jemu se zdál po velkých přívalech sněhu vrchol již nedosažitelný. Oba horolezci kontaktovali své nejbližší naposledy v neděli 24. února. Učinili tak z tábora ve výšce 6300 m v cestě přes Mummeryho žebro. Od té doby se z Diamírské stěny neozývají. Bohužel záchrannou akci ztěžuje komplikovaná byrokracie. Kvůli vyhrocenému konfliktu mezi Indií a Pákistánem neměla helikoptéra určená k záchraně povolení vzlétnout. Nakonec se italské diplomacii podařilo vyjednat výjimku. Pátracího letu se zúčastnil i Ali Sadpara – velezkušený horolezec a člen týmu, který stanul jako první na Nanga Parbatu v zimním období a dvakrát na něj vystoupil v létě. Bohužel během letu nebyly po dvojici alpinistů nalezeny žádné stopy. O pomoc ze základního tábora se pokusí i zmíněný bývalý člen expedice Karim Hayat

 


Tom Ballard a Daniele Nardi

zdroj: Alpin.deExplorersweb.com a Planetmountain.com