České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Nová skialpinistická linie na Grande Fourche

V neděli 12. května 2024 uskutečnila britská alpinistka Fay Manners a Francouz Benjamin Ramos na Grande Fourche v alpském stylu to, co je ve skialpinismu považováno za novou lyžařskou linii. 3610 m vysoký vrchol Grande Fourche se nachází na švýcarsko-francouzské hranici v masivu Mont Blancu.
U úpatí hory stáli Fay s Ramosem 12. května v 7:30 hod., dvojice rychle přelezla jižní stěnu do nadmořské výšky 3500 m. V této výšce pak oba traverzovali do JV stěny. Lyže nechali 30 metrů pod vrcholem a po skalách dolezli na vrchol. Po krátkém odpočinku se vrátili do depotu a poté sjeli 300m extrémně strmou linii.
Linii nazvali Le Z a ohodnotili 5,3 E4. Manners sjezd komentovala: „Protože je to jižní stěna, sjeli jsme strmou pasáž na jarním sněhu. Sjezd jsme dokonale načasovali tak, abychom traverzy absolvovali v měkkém, ale stabilním sněhu. Skalní výstup na vrchol dodal linii další koření – bylo to opravdové alpské dobrodružství. Linie byla nádherná a zahrnovala trochu všeho, co byste si přáli na strmých lyžích v oblasti Chamonix zvládnout.“

Zdroj: www.mountainblog.it, planetmountain.com