České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Mára s Háčkem na Chamlangu: VYLEZENO!!!

Marek Holeček a Zdeněk Hák předvedli další alpinistický výkon hodný světové špičky, kam jednoznačně patří! Tentokrát se jim podařil parádní prvovýstup obrovskou dva kilometry vysokou severozápadní stěnou nepálského štítu Chamlang (7319 m). V pondělí 20. května 2019 se krátce ozval Mára Holeček: "Vylezeno!!! Prostoupili jsme jako první severozápadní stěnu Chamlangu. Máme bivak pár desítek metrů od vršku. Jsme utahaný, došlo jídlo a zítra mažeme přes jihovýchodní hřeben dolů. Díky všem co drželi palce." Klukům gratulujeme a držíme palce, ať se v pořádku dostanou do základního tábora.

 

Starší zprávy a více o expedici:

Další pokus o parádní prvovýstup rozehrála úspěšná dvojice českých alpinistů, kteří už spolu  vystoupili alpským stylem po nových cestách na Gasherbrum I (8080 m) a také Kyajo Ri (6186 m). Mára Holeček a Zdeněk Hák nyní zamířili do oblasti osmitisícové Makalu. Jejich cílem bude obrovská dva kilometry vysoká severozápadní stěna nepálského štítu Chamlang (7319 m), kterou se v minulosti pokusilo prostoupit několik horolezců, avšak neúspěšně

Zpráva od Máry 18.5.2019:
"Sobotní úsvit byl ve znamení chladivého vichru, který metal s brutalitou zmrazky celou stěnou. Pak se utišil a začali jsme lézt. Čekali nás dva nepříjemné skalní prahy a ledové pole. Celý tento cirkus ledu a skály jsme prolezli v pozdním odpoledni.Ted ležíme v sérakové díře, podobné tlamě žraloka před sklapnutím, kde máme druhý bivak. Zítra nás čeká velký boj. Musíme prolézt plisované sněhové varhany, které padají od vrcholových skal do poloviny stěny. Teď se láme chleba. Už z tohoto mista je téměř nemožný slanit nazpět. Jestli zítra dolezeme tam kam hodláme, je pak už jen "one way". A to přes vršek."
 

Zdroj: @marekholecek.cz