České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

K2 a Broad Peak bez kyslíku v rozmezí 7 dnů – start extrémního projektu se vydařil

Španělský alpinista a povoláním učitel tělocviku v Barceloně Sergi Mingote letos vyhlásil ambiciózní projekt „6 osmitisícovek za jeden rok“ (!z toho 5 nejvyšších). Výstupy bude vést po normálních výstupových cestách, ale vždy zásadně sám nebo v malém týmu a bez použití umělého kyslíku. Letošní start vyšel na jedničku, když se aklimatizoval výstupem na 12. nejvyšší horu světa Broad Peak (8125 m). Na vrcholu stál 16. 7. 2018 a týden na to (23. 7. 2018) slavil úspěch na vrcholu K2 (8611 m). Tento double v rámci jednoho týdne a bez použití umělého kyslíku se v historii alpinismu povedl pouze sedmi dalším borcům.

Sergi Mingote k výstupu na druhou nejvyšší horu světa dodal: „Třiadvacátého byla poslední šance dostat se na vrchol, potom počasí rapidně horšilo. Sněžit začalo už při výstupu na vrchol, šel jsem dost pomalu, přeci jen bez kyslíku znamená, že se prodýcháváte po třech krocích. Sněhu přibývalo, bořil jsem se. Potkával jsem lidi, co sestupovali a na vrcholu jsem proto byl úplně sám. Strávil jsem tam ale kvůli pozdnímu času a silnému větru jen deset minut. I tak to bylo skvělé, protože jsem měl vrchol jen sám pro sebe, což se vám např. na Mt. Everestu už snad ani nemůže stát.“

Právě na Mt. Everestu stál Mingote již dvakrát, ale v rámci svého projektu bude muset na nejvyšší horu světa vyrazit ještě potřetí. Rád by něj vystoupil společně se Lhotse (4. nejvyšší) v létě 2019. Ještě před tím – v září 2018 – odjede na expedici na Makalu (5. nejvyšší) a Kanchenjungu (3. nejvyšší). Plány to jsou velkolepé a očividně jejich tvůrce je ve velmi dobré kondici. Takže držíme palce!

 

Zdroj: Explorersweb.comAltitude Pakistan