alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

GLOF Action Run – dálkový běh v Nepálu

Start prvního ročníku závodu GLOF Action Run, který proběhl 18. června, byl u jezera Imja Lake (5010 m). Toto jezero se každým rokem zvětšuje průměrně o 74 m a obyvatelům vesnic v údolí hrozí obrovská katastrofa v případě, že by se hráz Imja Lake protrhla. Takovému jevu se říká Glacial Lake Outburst Floods (z toho zkratka GLOF). Jaké následky GLOF má, se již přesvědčili obyvatelé oblasti Khumbu při katastrofách v letech 1977 a 1985. Hlavním cílem tohoto běhu bylo upozornění na tento problém související s globálním oteplováním a následným táním ledovců. Závodu se zúčastnilo 137 běžců a 22 běžkyň, kteří se od jezera rozběhli směrem do údolí podél řeky. Nejrychlejším závodníkem se stal Ram Kumar Rajbhandari, který doběhl do cíle ve vesničce Khumjung po 3 hodinách a 15 minutách. Zajímavou a zároveň odstrašující konfrontací je srovnání jeho času s rychlostí případné záplavové vlny. Ta by byla o více než dvě hodiny rychlejší. Obyvatelům v údolí by tedy dala minimální šanci na včasnou reakci.

Organizátorem závodu byl Dawa Sherpa, šéf neziskové organizace iDEAS, který pravidelně organizuje také expedice Eco Everest Expedition. Jeho pravou rukou je i Apa Sherpa, který letos oznámil, že se v rámci další expedice v roce 2010 pokusí o 20. výstup na Mt. Everest. Oba protagonisty přivítáme letos na Smíchovském festivalu alpinismu, který se uskuteční 20. – 22. 11. v Národním domě na Smíchově.