Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Extrémní skialpový přechod Alp je v cíli!

V sobotu 17. 3. 2018 se sedmičlenný tým předních světových skialpinistů ve složení Tamara Lunger, Núria Picas, Janelle Smiley, Mark Smiley, David Wallmann, Philipp Reiter a Bernhard Hug vydal na projekt „Red Bull Der Lange Weg“. Místo startu bylo v Reichenau an der Rax (cca 100 km o Vídně), odkud vyrazili vstříc přechodu celého alpského hřebene. Do cíle ve francouzském Nice dorazilo pět členů - druhý týden opustily tým dvě ženy: Nuria Picas z Katalánska, která považovala podmínky v horách za příliš nebezpečné, a italská alpinistka Tamara Lunger, která si poranila holeň při sjezdu z Rheinwaldhornu (3402 m). Čtyřem skialpinistům a jedné skialpinistce se podařilo celou trasu zvládnout za pouhých 36 dní! Urazili celkem 1721 km a nastoupali neceých 90 000 m! K průběhu celé akce se v cíli krátce vyjádřil Bernhard Hug: "Bylo to tvrdý. Každý den se musíš zase aktivovat a nabrat energii, abys měl sílu na další kroky a také byl patřičně koncentrovaný. Čtrnáctidenní "směny" nás slušně vysávaly, navíc jsme museli projekt přeorganizovávat podle počasí. To nám hodně nepřálo a navýšilo tak nároky na psychickou odolnost. Sluníčko v cíli u moře si ale o to více uživáme. Je skvělé, že jsme to zvádli!" Bezpečnost byla na prvním místě, a tak s ohledem na vysoké lavinové riziko museli skialpinisté vynechat výstupy na nejvyšší vrcholy -  Dufourspitze (4634 m) a Mont Blanc (4808 m), tvrdé podmínky na nejvyšší hoře Rakouska Großglockner (3798 m) však zvládli.


Pod vrcholem Mt. Blancu

Projekt Red Bull Der Lange Weg připomněl mimořádný výkon rakouské expedice, která se z Vídně do Nice vydala přesně před 47 lety. Čtveřice Robert Kittl, Klaus Hoi, Hansjörg Farbmacher a Hans Mariacher zdárně dokončila přechod z východu (pohoří Rax u Vídně) na západ (Contes u Nice). Rakušané tenkrát rozhodně nezvolili nejpřímější a nejjednodušší cestu – naopak rozhodli se přechod spojit i s výstupy na významné vrcholy, jako jsou Großglockner (3798 m), Piz Palü (3900 m), Dufourspitze (4634 m) či Mont Blanc (4808 m). Tento významný skialpový počin nebyl takřka půlstoletí zopakován. Trasa měří 1917 km a její převýšení je cca 85 000 m. Sedmičlenné družstvo skialpinistů ji chtělo letos absolvovat v rekordním čase – za méně než 41 dní.

TÝM V CÍLI V NICE:

 

PROJEKT RED BULL DER LANGE WEG V ČÍSLECH:

Start: Knappenhof/Reichenau an der Rax, Dolní Rakousko

Cíl: Nizza, Département Alpes-Maritimes, Francie

Termín: 17. březen - 22. duben 2018

Celkem dní: 36

Odpočinkové dny: 0

Celkem hodin pohybu: 375

Nejdelší denní etapa: Hinterreith – Airolo (Švýcarsko): 70 km / 16 h

Počasí: velmi špatné: 14 dní, špatné: 7 dní, dobré: 7 dní, velmi dobré: 8 dní 

Celková vzdálenost překonaná pěšky a na lyžích: 1721 km

Celkové převýšení: 89.644 m

Vzdálenost průměrně překonaná za den: 47,8 km

Převýšení průměrně překonané za den: 2490 m

Průměrný čas pohybu za den: 10 h a 41min

 

 

TÝM NA STARTU:

 

Tamara Lunger (ITA, 31) – známá alpinistka, která stála již na třech osmitisícovkách včetně té nejobávanější – K2 (dalšími jsou Manaslu a Lhotse). Také výrazně přispěla k prvnímu zimnímu výstupu na Nanga Parbat. Je dvojnásobnou mistryní Itálie ve skialpinismu, v roce 2008 se v kategorii do 23 let se stala mistryní světa. Má za sebou také skialpový přechod Karakoramu (2013).

Nuria Picas (ESP, 41) – jedna z nejvýznamnějších ultra-trail běžkyň na světě. V roce 2012 ovládla svou kategorii v Skyrunner World Series, v letech 2014 a 2015 Ultra-Trail World Tour. V roce 2017 vyhrála Hong Kong 100, Ultra-Trail du Mont Blanc a Maratón Transgrancanaria.

Janelle Smiley (USA, 36) – trojnásobná mistryně USA ve skialpinismu, zkušená horolezkyně.

Mark Smiley (USA, 37) – profesionální fotograf, kameraman a horský vůdce, který na lyžích sjel několik významných vrcholů – např. Mt. St. Elias (5489 m), Huandoy East (6000 m) či Denali (6190 m).

David Wallmann (AUT, 27) – profesí učitel z Bischofshofenu je špičkovým skialpinistou i trail-runnerem. Vyhrál mnoho horských běžeckých závodů – např. v roce 2016 Schönleitentrophy a Gaissau Hintersee Trophy, v roce 2017 Reither Kogl Trophy, Nesslangerlalm Aufstieg, Stubai Basic Trail a Zugspitz Trailrun Challenge Marathon.

Philipp Reiter (GER, 26) – skialpinista a běžec, který má na svém kontě několik skvělých výsledků – např. druhé místo na Südtirol UltraSkyrace v Bolzanu či vítězství na mistrovství Německa ve skialpinismu (obojí v roce 2017). Je také uznávaným fotografem a kameramanem.

Bernhard Hug (SUI, 44) – sportovní kariéru začal jako mountain-runner a člen národního švýcarského triatlonového týmu. Dokončil více než 20 Ironmanů, účastnil se mnoha mezinárodních skialpových závodů. Dnes má na u Švýcarského alpského klubu na starosti sekci závodního skialpinismu.

 

Fotografie z přechodu v roce 1971 (Robert Kittl, Klaus Hoi, Hansjörg Farbmacher a Hans Mariacher):

 

 

zdroj: Alpin.dePlanetmountain.com, lidé&HORY