České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

3/2023

V týdnu od 19. června je distribuováno a rozesíláno č.3 časopisu lidé&HORY ročník 2023. Jako obvykle je náplní tohoto čísla několik tipů na túry, treky a výstupy v horských oblastech na celém světě. Určitě všechny zaujme pozvánka do méně navštěvované nepálské oblasti v oblasti Everestu - trek Buddhism Sanctuary Trail spojuje buddhismus, místní kulturu, vysoké hory a krásnou přírodu. Představen je ale také skotský ostrov Skye, rakouská oblast Dachstein West – Tennengau nebo chata Adamekhütte. Na své si přijdou i lezci. Radek Jaroš nás v dalším dílu svého seriálu zve do lezeckých lokalit El Chorro a Chulilla ve Španělsku a Markéta Hanáková do Vysokých Tater do jižní stěny Ostrého štítu na Haberleinovu cestu. Téma čísla je věnováno několika výročím spojeným s Everestem.

TÉMA ČÍSLA: Everest – příběh nejvyšší hory světa
V letošním roce 2023 si připomínáme hned několik výročí, které se k Mount Everestu váží. To nejvýznamnější a přelomové se událo koncem května před 70 lety – 28. května 1953 vystoupili Edmund Hillary a Tenzing Norgay poprvé na jeho vrchol. V roce 1978, před 45 lety a 25 let po výstupu Hillaryho a Tenzinga Norgaye, zaznamenal celý svět další mimořádný výkon spojený s Everestem. 8. května 1978 dokázali Peter Habeler a Reinhold Messner, že výstup na nejvyšší vrchol Země je možný i bez podpůrného kyslíku. Téma na str. 69-79 si nenechte ujít.

S Radkem Jarošem za lezením do Španělska – 9. díl El Chorro a Chulilla
Lezecké oblasti El Chorro a Chulilla jsou ve Španělsku velmi vyhledávané. El Chorro se nachází ve vnitrozemí Španělska pouhých 50 km od Malagy. Je to vápencová soutěska, která leží v docházkové vzdálenosti od stejnojmenné vesnice. Chulilla, jedna z nejlepších horolezeckých oblastí ve Španělsku, se nachází v provincii Valencie. Řeka Turia zde vytvarovala jedinečný vápencový kaňon, který je vyhledáván lezci z celého světa. Tipy na výstupy v obou oblastech najdete na str. 11-15.

Jan Škrabálek – ikona českého paraglidingu
Petr Šimáček v dalším rozhovoru pro lidé&HORY představuje Honzu Škrabálka, účastníka extrémního a nejtěžšího závodu Red Bull X Alps, při kterém musí účastníci během 2 týdnů zvládnou vzdálenost 1000 km. O závodu, o paraglidingu, o bivakovém létání i o specifice přeletů Alp, a také o létání v oblastech Großglockneru, Matterhornu nebo Mont Blancu – to vše je náplní zajímavého čtení na str. 18-21.

Zillertálská klasika – značený vysokohorský chodník Berliner Höhenweg
Dálkové značené trasy nebo okruhy jsou v posledních letech velký boom. Rovněž Berliner Höhenweg, který spojuje jednotlivé oblasti Zillertálských Alp, je dnes od července do konce září velmi vyhledávaný. Okruh, který začíná v Mayrhofenu a vyžaduje dobrou kondici, je vedený od chaty k chatě a dá se zvládnout za 8 dní. Vše o tomto okruhu na str. 22-26.

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ TÉMATA V ČÍSLE 3/2023
CHATA ADAMEKHÜTTE: Zajímavý příběh jedné z nejstarších horských chat na Dachsteinu.
DACHSTEIN WEST - 2: Tipy na túry a volnočasovou dovolenou v blízké oblasti Tennengau.
VÝSTUP NA VOŠAC: Zajímavý tip pro všechny návštěvníky chorvatského Jadranu.
OSTROV SKYE – SKOTSKÉ TATRY: O skotském ostrově Skye, který je klenotnicí vrcholů a divočiny.
LEZENÍ VE VYSOKÝCH TATRÁCH – 17. díl: Ostrý štít a Haberleinova cesta.
NOVINKY V OUTDOOROVÉM VYBAVENÍ: Novinky všech předních českých firem.
ALPENVEREIN.CZ: Členství na rok 2023, Alpský klub Praha – sekce Austria.
SOUTĚŽE: čtenářská tajenka, Poznej horu / skálu (na základě malby).

ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVĚTA ALPINISMU:
Nejaktuálnější zpravodajství ze světa alpinismu najdete na webech www.lideahory.cz a www.alpenverein.cz

PŘEDPLATNÉ: www.predplatne.lideahory.cz
 
Příjemnou četbu přeje 

Ladislav Jirásko