České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

2/2022

Vyšlo lidé&HORY 2/2022

V týdnu od 25. dubna 2022 je distribuováno druhé číslo 21. ročníku časopisu lidé&HORY. K zajímavým článkům, které jsou připraveny pro čtenáře patří např. příběh Radka o jihoamerické Patagonii a oblasti Cerro Torre nebo další díl seriálu horského vůdce Davida Knilla o výstupu na Denali, nejvyšší vrchol Severní Ameriky. Nepřehlédnutelný je rovněž zajímavý rozhovor s šéfem českých horských vůdců UIAGM Josefem Šimůnkem. Jako téma čísla jsou představeny Hory na Havajských ostrovech. Na 94 stranách je mnoho dalšího zajímavého ze světa alpinismu, horolezectví a volnočasových aktivit.

TÉMA ČÍSLA: Hory na Havajských ostrovech
Znalec mnoha hor na celém světě a externí spolupracovník lidé&HORY Ivo Petr představuje čtenářům a předplatitelům méně známou oblast amerických Havajských ostrovů. Celé toto exotické souostroví vzdálené více než 3000 km od západního pobřeží Spojených států je zcela výjimečným rájem především pro trekaře, milovníky cyklistiky i dalších volnočasových aktivit. Z hlediska horské a vysokohorské turistiky jsou nejatraktivnější ostrovy Big Island (nejvyšší Bílá hora dosahuje výšky 4205 m), Mauai (Haleakala, 3000 m) nebo Kauai (havajský „Grand Canyon“ Walmea se stěnami vysokými až 900 m). Mimořádné čtení je na stranách 69-80.

Jiné vrcholy světa s Radkem Jarošem – 2. díl Patagonie
Radek Jaroš nám tentokráte představuje jihoamerickou Patagonii a monumentální skalní štíty Fitz Roy, Cerro Torre, Cerro Grande a další. Vyznavačům vertikál pak Radek připravil tip pro případ trvale špatného počasí, které v těchto končinách vládne většinu roku, skalní věže vhodné pro lezení i bouldrování v blízkosti střediska El Chaltén. Zajímavý tip pro vaši budoucí lezeckou výpravu s mnoha fotografiemi najdete na stranách 11-15.

Rozhovor s Josefem Šimůnkem – šéfem českých horských vůdců UIAGM
Spolupracovník lidé&HORY a milovník alpinismu Petr Šimáček připravil pro lidé&HORY 2/2022 velmi zajímavý rozhovor s jedním ze zakladatelů České asociace horských vůdců UIAGM Pepou Šimůnkem. Určitě stojí za to přečíst si názory a postřehy profesionálního horského vůdce, který stál u zrodu České asociace a vodí zájemce po horách na celém světě. Zajímavé jsou např. jeho názory na vztah dětí a juniorů k horám nebo na masové výstupy na Everest. Rozhovor najdete na stranách 16-20.

David Knill: Výstupy s horským vůdcem – 2. díl Denali
Denali, nejvyšší vrchol Severní Ameriky, zná jistě každý horolezec. Prostředí stejnojmenného národního parku na Aljašce, kde tento masiv dominuje, je mimořádné a dechberoucí. O úspěšném výstupu a také trochu o vůdcovských praktikách horského vůdce se dočtete v druhém dílu seriálu Výstupy s horským vůdcem od Davida Knilla. Zajímavé čtení je na stranách 25-28.

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ TÉMATA V ČÍSLE 2/2022
ROZHOVORY MÁRY HOLEČKA: Rozhovory Máry pro významné světové portály a jeho nový film
VELKÝ KORUTANSKÝ JEZERNÍ OKRUH: Tipy na zajímavé bikové túry v rakouských Korutanech
SASKÝM ŠVÝCARSKEM: Zajímavý trek krajinou Labských pískovců
NA OSTROVECH V DALMÁCII: Hory a treky na ostrovech Pag, Hvar a Brač
INNSBRUCK – ELDORÁDO PRO BIKE&HIKE: Kombinované túry v okolí Innsbrucku
LEZENÍ VE VYSOKÝCH TATRÁCH – 11. díl: Čierný štít – Puškášův pilier
ALPSKÉ ČTYŘTISÍCOVKY – 14. díl: Strahlhorn a Rimpfischhorn
DOSLUHUJÍ VÁM HELMA NEBO SEDÁK?: O současné generaci outdoorových výrobků
ČESKÁ KOČA A ČESKO-SLOVINSKÁ VZÁJEMNOST: O slovinské premiéře nového filmu
NOVINKY V OUTDOOROVÉM VYBAVENÍ: Novinky všech předních českých firem
SOUTĚŽE: čtenářská tajenka, Poznej horu / skálu (na základě malby)
 

ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVĚTA ALPINISMU:

Nejaktuálnější zpravodajství ze světa alpinismu najdete na webech www.lideahory.cz a www.alpenverein.cz

PŘEDPLATNÉ:  www.predplatne.lideahory.cz
 

Příjemnou četbu přeje
Ladislav Jirásko