České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Úspěšní čeští prvovýstupci jsou v BC pod Gasherbrumem I - oslavy mohou začít!

Historicky první český prvovýstup na osmitisícovku alpským stylem, o který se 31. července 2017 postarali Mára Holeček a Zdeněk Hák, může být směle oslavován - oba úspěšní horolezci sestoupili lavinézním Japonským kuloárem a jsou v pořádku v základním táboře - viz. zprávy Marka Holečka z 1. 8. 2017: "Po pěti nocích a dnech jsme opustili konečně 7 tisícovou a vyšší zónu. Sestoupili jsme do opuštěného campu I. v 6 tisících metrech nad mořem. Znamenalo to brodit se sněhem místy do půli stehen a to i v 60stupňovém svahu japonského kuloáru, kde byl nafoukaný čerstvý sníh. Bylo to čistě lavinové pole, ale nějakým zázrakem drželo a my věřili. Jinak jsme úplně na hranici fyzického bytí a každý náš pohyb je toporný a opilecky směšný. Zítra brzo ráno doprdnem do base campu. Pampada pa diii :)."

"Anooo, jsme dole v base campu!!! K smrti unaveni, smradlaví, vychrtlí víc než světové top modelky. Mohli bychom dělat reklamu na všechno, jen ne na oslavu krásy a zdraví. Ale jsme zas mezi živými pozemšlapkami. Vše doma doženeme a ještě přihodíme nějaké to lesknoucí se pérko a frk k tomu:). Setkali jsme se tady i s Ivem Papuchalkou, který na nás čekal. Byl jako víra, kterou nic nezlomí. Takže chlapského hihotání, brebentění bylo až až. Zítra hned táhneme káru dál, na Gondogoro La sedlo v 5,7 tisících metrech nad mořem, což je peklo pro zlámaná těla, ale zase o kousíček blíž k Vám a k našemu domovu."


Mára a jihozápadní stěna Gasherbrumu I, kde už navěky zůstane cesta českých borců

 

Historický úspěch

Na světové alpinistické scéně se to nestává každý rok, v té česko-slovenské se něco podobného událo naposledy před 27 lety, respektive vůbec. Řeč je o výstupu na osmitisícový vrchol po nové cestě. Dvojice Čechů navíc uskutečnila prvovýstup alpským stylem, což jejich výkon řadí na samotný vrchol alpinismu. Dne 31. 7. 2017 si po boku svého spolulezce Zdeňka „Háčka“ Háka splnil Marek Holeček dlouholetý sen, pro který žil několik posledních let, a věnoval mu obrovské množství úsilí i nezdolné vůle. Společně dokončili prvovýstup v jihozápadní stěně Gasherbrumu I (8068 m). Jediný, kdo se kdy o tuto cestu pokusil, byla legendární polská dvojce Kurtyka s Kukuzckou. Při pokusu prostoupit horní partií hory ale nakonec přelezli zcela do jižní stěny, kde svůj prvovýstup napojili na cestu Američanů.

Pro informaci zmiňme tři poslední velké himálajské expedice, které zvládly prvovýstup na osmitisícovku:

* v říjnu 1988: Jihozápadní pilíř Dhaulagiri (8167 m) - na vrcholu po prvovýstupu v alpském stylu: Z. Demján (SVK), K. Valijev, J. Mojsejev (oba RUS), po 11 dnech výstupu, 5 dnech sestupu, vedoucí Jiří Novák (CZE)

* v říjnu 1988: prvovýstup západní stěnou Annapurny (8091 m) - na vrcholu: J. Martiš, J. Nežerka, vedoucí Petr Schnabl

* v květnu 1990: prvovýstup severní stěnou Centrálního vrcholu Shisha Pangmy (8013 m) - na vrcholu J. Rakoncaj a dalších šest členů mezinárodní expedice (FRA, ITA, GB), vedoucí Benoit Chamoux

 

 

----------------------------------------------- starší zprávy ------------------------------------------------

27. 7. 2017: „Dnes jsme se prokousávali celý den přes horní plato, kde bylo moře sněhu. Jednoduše hrozné. Máme také hodně špatný bivak pod skalní bariérou 7700 m, snad zítra přelezeme přes vrchol a začneme zdrhat před přicházejícím špatným počasím.“

 

29. 7. 2017: „Včera jsme dolezli hodně nepřátelským mixovým terénem do půlky skalní bariéry 7880 m. Následný bivak byl děsivý, ale nějak jsme ho úspěšně překlepali a dnes se pokusíme přeběhnout vršek.“

 

30. 7. 2017: „Dnes máme další nechtěný bivak, ale už na samém vrcholovém hřebenu. Bod G je od nás nějakých 40 m, takže na plácnutí ruky, ale musíme si to nechat na zítřek a půjdeme přes něj. Protože dolez skalní bariéry byl mazec, kdy i rukavice šly stranou a do toho padla tma a drobně sněžilo. Jinak jsme se Zdendou v pohodě, připraveni se utkat o další, jenže bacha, už sestupový den. Ukládáme se na vršku Géčka ke spánku.“

 

Mezitím to kluci dolezli!

 

31. 7. 217: „Na popis si nechám s dovolením prostůrek k opsání až dole. Teď padáme už s vichřicí a sněžením do údolí. Respektive píši již z campu III. 7300 m.“


 

Vydřené vítězství - 5 pokusů

Tentokrát se s mÁROU do velkého dobrodružství vydal skialpinista a horský vůdce z Rokytnice nad Jizerou Zdeněk Hák, který si mimo jiné na MFA 2016 převzal cenu „Alpenverein.cz – nejlepší sportovní výkon v horách nad 6000 m“ za první český a historicky druhý sjezd z vrcholu Noshaq (7492 m). Marek Holeček uskutečnil první dva pokusy v jihozápadní stěně GI společně se Zdeňkem Hrubým, když z toho druhého v roce 2013 se jeho dlouholetý kamarád a spolulezec nevrátil. V roce 2015 ho s Tomášem Petrečkem uvěznilo počasí na dvanáct dní ve výšce nad 7000 m a pdobný scénář měla i loňská expedice s Ondrou Mandulou. Mára tedy pod jihozápadní stěnu vyrazil již popáté. Mnozí možná kroutili hlavami nad tím, že ho to stále baví, ale jeho slova mluví za vše...: „Kolik pokusů musel podstoupit Edison, než se mu rozsvítila první žárovka? Nejspíš souhrnné číslo není ani tak důležité, jako výsledek. V té hře o svůj prvovýstup na Gasherbrum I. vidím stále možnost, která mne láká a naplňuje. Dokud tenhle pocit budu mít, zkusím to klidně milionkrát.“

 


Prvovýstup v jihozápadní stěně Gasherbrumu I - modře část, která byla do letoška velkou neznámou...

 

Márovi a Háčkovi moc gratulujeme! V příštím čísle se můžete těšit na exkluzivní materiál, který s oběma úspěšnými alpinisty připravíme.


 

 

TŘIKRÁT HURÁÁÁÁÁ!

 

Zdroj: FB Marka Holečka - zápisky pro Lidové noviny, lidé&HORY